Konumunuz
Ana Sayfa > Foto Galeri > Karakadılar Gazetecileri Unutmadı

Karakadılar Gazetecileri Unutmadı

 

CHP Kartepe İlçe Başkanı Cumhur Karakadılar  10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler günü dolayısıyla yaptığı Basın açıklamasında özgür Basının öneminden bahsetti. İnsanların haber alma özgürlüklerini kısıtlayarak gerçeklerin üstünü örterek yapılan yanlışlıkları, haksızlıkları, yolsuzlukları olmamış gibi gösteremezsiniz. Gerçekler eninde sonunda ortaya çıkacaktır sadece geciktirirsiniz.

Basını susturmaya çalışacağınıza dürüst ve adil yönetmelisiniz. Ülke oldu bitti ye getirilerek bir Diktatörlüğe götürülmek isteniyor. Mecliste ne olup bittiği bile Halktan saklanıyor bizi kandırmaya çalışıyorlar. Yolsuzluklarından hesap sorulmaması için ülkeyi yeni Anayasa dedikleri Yasasızlıkla yönetecekler.

Bunu kabul edemeyiz Hitler’in Almanya’yı. Mussolini’nin İtalya’yı ne hale getirdiğini gördük milyonlarca insanın ölümüne neden oldular. Özgür Ülke ve Özgür Gazeteciler diyerek aşağıdaki açıklamayı yaptı:

 

Demokratik rejimlerde gazeteciliğin sınırlarını özgürlükler ve gazetecilik mesleğinin evrensel ilkeleri çizer.Ancak günümüz de iktidarların bakış açısıyla kriterler çizilmek isteniyor. Bugün maalesef ki gazeteciliğin evrensel ilkeleri içinde ki “sorumluluk” iktidar odaklarının anladığı ‘sorumluluk’ ile ille de örtüşmek zorundadır.

Dün Anayasa görüşmeleri sırasında kapatılan Meclis TV örneğinde olduğu gibi siyasal güç odakları her zaman medya ve gazeteci kimliğini genellikle kendi çektikleri kırmızı çizgilerle kontrol altında tutmaya çalışıyorlar.

Bugün saymakla utandığımız kaç tane basın emekçisi demir parmaklıklar ardında ya da kaç tanesi gazeteci olduğu için faili meçhul cinayetlere kurban gitti derken bile içimiz sızlıyor.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü bir kutlamadan ziyade anma, yâd etme ve emekçilere sahip çıkma günü oldu adeta.

Türkiye’nin bugün geçmekte olduğu hayati dönemde görüyoruz ki gazetecilik çok daha büyük bir önem taşıyor. Her şeye rağmen o emektar mesleğin, gazeteciliğin bayrağını ne kadar yüksekte tutarsak, bağımsızlık ve özgürlüğüne ne kadar sahip çıkarsak,  objektif, tarafsız ve ilkeli gazetecilik çizgisinde ne kadar yürüyebilirsek, bu ülkede demokrasi ve hukuk çıtası da o kadar yükselir inancındayım.

Kamuoyunun nabzını tutan, demokrasi ve çağdaşlığın en önemli temsilcileri olan, gerçekleri araştırıp doğru haberlerle toplumu aydınlatan, basın etik kurallarına bağlı olarak görevlerini ifa eden tüm gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışmaya Çalışan Gazeteciler Günü’nü en kalbi duygularımla kutlarım.

Cumhur Karakadılar
CHP Kartepe İlçe Başkanı

Comments

comments

Top
Close