Konumunuz
Ana Sayfa > Türkiye > Emniyet müdürüne ‘ihmal’den 12 taksitle 7 bin 500 lira ceza

Emniyet müdürüne ‘ihmal’den 12 taksitle 7 bin 500 lira ceza

 

Suruç davasında: Emniyet müdürüne ‘ihmal’den 12 taksitle 7 bin 500 lira ceza

 

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesindeki IŞİD saldırısında 33 kişinin yaşamını yitirmesi sonrası açılan tek davada yargılanan dönemin ilçe emniyet müdürü Mehmet Yapalıal, ‘görevi ihmal ve kötü kullanma’ suçundan 7 bin 500 TL para cezasına çarptırıldı. Ceza 12 takside bölündü.

Fotoğraf: DHA

İstanbul’dan Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine Kobani’ye yardım kampanyası amacıyla gelen Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi yaklaşık 300 kişi, Suriye’ye geçmeden önce Amara Kültür Merkezi’nin bahçesinde 20 Temmuz 2015’te basın açıklaması yapmak istemişti.

IŞİD’li intihar eylemcisi kalabalığın içine girerek üzerindeki bombayı infilak ettirmişti. Saldırıda 33 kişi yaşamını yitirmişti.

Patlama mahalinden toplanan delil ve vücut parçalarının Ankara’da incelenmesinin ardından bombacının Abdurrahman Alagöz olduğu kesinleşmiş, Alagöz’ün, El Kaide soruşturması kapsamında ifadesinin alındıktan sonra serbest bırakıldığı ve hakkında takipsizlik kararı verildiği ortaya çıkmıştı.

Alagöz hakkındaki ‘terör nitelikli aranan şahıs’ kaydının da saldırıdan bir ay kadar önce, 16 Haziran’da Suruç Emniyet Müdürlüğü’ne ulaştığı ortaya çıkmıştı.

Katliamla ilgili açılan tek davada dönemin ilçe emniyet müdürü Mehmet Yapalıal ‘görevi ihmal’ suçundan yargılanıyordu.

‘Asıl dava bir an önce başlamalı’

Dihaber’de yer alan habere göre davanın üçüncü duruşması bugün Suruç Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmaya SGDF Eş Başkanı Ceren Çoban, Yasin Can, Onur Kartal ve patlamada yaşamını yitiren Yunus Emre Şen’in babası İhsan Şen ile Emrullah Akamur’un ağabeyi Ümran Akamur katıldı.

Tanık olarak dinlenen Ümran Akamur, saldırıyla ilgili asıl davanın bir an önce başlamasını istedi.

Avukat Ömer Şerif Yaşar şunları kaydetti: “Patlamanın üzerinden 18 ay geçmesine rağmen dosyada sadece bir sanık hakkında dava açılmıştır. Sanığın talimatla savunmasının alınması ile sanığa doğrudan soru yöneltme hakkımız elimizden alınmıştır. Sanığın yeniden Suruç’ta huzurda dinlenmesini talep ediyoruz. Ankara katliamında ortaya çıkan belgelerin dosyamıza eklenmesini talep ediyoruz.”

‘Ağır cezada yargılansın’

Avukat Can Tombul’sa sanığın TCK’nın 83’üncü maddesi gereğince cezalandırılmasını, yargılamanın da ağır ceza mahkemesinde yapılmasını talep etti. Tombul, ağır ceza mahkemesinin en üst cezayı vermesini de istedi.

 

Mehmet Yapalıal

Kararını açıklayan mahkeme, Yapalıal’a ‘görevi ihmal ve kötü kullanma’ suçundan 12 taksitte ödenmek üzere 7 bin 500 lira para cezası verdi.

kaynak:diken

Comments

comments

Top
Close