Konumunuz
Ana Sayfa > Kent > Sağlar’dan Kılıçdaroğlu’na: ‘Evet’ dediğinizde Meclis’i feshettiniz

Sağlar’dan Kılıçdaroğlu’na: ‘Evet’ dediğinizde Meclis’i feshettiniz

 

 

Sağlar’dan Kılıçdaroğlu’na: ‘Anayasa’ya aykırı ama ‘Evet’ dediğinizde Meclis’i feshettiniz

 

Anayasa değişikliği gündemini değerlendiren CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, partisinin lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu isim vermeden eleştirdi: “Dokunulmazlık teklifi için ‘Anayasa’ya aykırı ama ‘Evet’ diyeceğiz’ dediğinizde parlamentoyu feshettiniz.” 

Fotoğraf: chp.org.tr

Kılıçdaroğlu, 13 Nisan 2016 tarihinde katıldığı CNN Türk yayınında AKP’li 316 milletvekilinin imzasıyla TBMM başkanlığına sunulan dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliği teklifine ‘Anayasa’ya aykırı’ olmasına rağmen ‘Evet’ diyeceklerini söylemişti.

Sağlar, teklife ret oyu vereceğini beyan eden CHP’li vekillerden biriydi.

20 Mayıs’ta Meclis’te yapılan oylamada, milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasını öngören anayasa değişikliğinin tümü 376 oyla kabul edilmişti. Böylelikle referanduma da gerek kalmamıştı.

Nihai oylamada 531 vekil oy kullanmış, 376 ‘Evet’, 140 ‘Hayır‘, beş çekimser, üç geçersiz, yedi de boş oy verilmişti.

‘CHP parlamento dışında yok’

Fotoğraf: Reuters

RS FM’den Enver Aysever’e konuşan Sağlar, CHP’li olarak kendi partisini de eleştirmekten kaçınmadığını söyleyerek gerçek anlamda bir muhalefetin olmadığını savundu.

Sağlar, “CHP parlamento dışında, demokrasinin beşiği olan sokaklarda, mahallelerde nedense yok. Halka, ‘Yeter artık’ dedirtemiyor. Sessizlik içerisinde parlamentoda muhalefet yapmaya çalışıyor. Bir diğer taraftan da muhalefet partisi gibi görünen bir diğer parti de, iktidar partisinin aklına gelmeyenleri aklına getiriyor. Muhalefet de böyle bir muhalefet” dedi.

‘Cumhuriyetin artık yıkıldığını kabul etmek gerekiyor’

CHP’nin yetkili organlarında yer almasından dolayı eleştirisinin bir anlamda parti yönetiminin de eleştirilmesi anlamına geldiğine yönelik soruyu ise CHP’li vekil şöyle yanıtladı: “Doğru, Parti Meclisi üyesiyim, Parti Meclisi karar almıyor. Parti Meclisi’ni topluyoruz, ertesi gün Anayasa değişikliği ile ilgili karar Meclis’e geliyor. Peki, ne karar alacağız? Daha önce arkadaşlarımız tamamen kendi iradeleri doğrultusunda, kendi güçleriyle ve bilgileriyle müthiş mücadele verdiler. Bu mücadelede partinin organları bir karar vermedi ki. Onlar kendi iradeleriyle mücadele ettiler.” 

Başkanlık tartışmalarının yalnızca CHP’nin meselesi olmadığını, esasen Türkiye’nin meselesi olduğunu belirten Sağlar, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oyunun yüzde 49 olduğunu savunarak, “Benim üzüntüm, biz bu yüzde 51’i örgütleyemiyoruz. Cumhuriyetin artık yıkıldığını kabul etmek gerekiyor. Rejim değişiyor” dedi.

‘Dokunulmazlık kalktığı için HDP’liler cezaevinde’

CHP’li vekil, muhalefetin sadece CHP’nin üzerine bindiğini ve CHP’nin ana muhalefet partisi olmaktan öte ‘cumhuriyeti koruyacak güç’ olduğunu kendilerine parti tabanının söylediğini aktardı.

Scağlar şöyle devam etti: “Örgüt hazır. Ama örgüte ‘Hadi koşun’ diyen bir noktada değilsiniz. Miting yapıyorsunuz, 150 bin kişi topluyorsunuz. Söylediğiniz bir sözden dolayı rejimin değiştiğini söylemekten çıkıyorsunuz. Bu bir özeleştiriyse özeleştiri, yeteneksizlikse ben de yeteneksizim. Benim de payım var. Benim kabul ettiğim gibi başkaları da kabul etsin. Dokunulmazlık teklifi için ‘Anayasa’ya aykırı ama ‘Evet’ diyeceğiz’ dediğinizde parlamentoyu feshettiniz. Bugün vekillerin dokunulmazlıkları kalktığı için HDP’liler cezaevinde. Onlar milletvekili şu anda. Ziyaret edenleri de PKK ile bir araya gelmekle suçluyorlar. ‘Asıl terörle birlikte olan sensin, FETÖ’yü sen buraya getirdin’ diyemiyorsunuz. Bunları söyleyemeyen bir anlayışın insanlara rejimin değiştiğini inandırması zor.”

‘Ben sadece bir neferim’

Sözlerinin partisine olası bir ‘liderlik adaylığı’ anlamına mı geldiğinin sorulması üzerine CHP’li vekil, “Bu bir kişi meselesi değil. Emperyalizmle mücadele vermiş bir partinin artık harekete geçmesi gerekiyor. Ben sadece bir neferim. Bu ne demek? Mücadeleyi kazanacak gücün içinde olmak demektir. Sistem değişiyor ve buna göz yumanların karşısında olacağız. Kiminle bunu yapacaksak bu mücadeleyi sürdüreceğiz” diye konuştu.

 

Comments

comments

Top
Close