Konumunuz
Ana Sayfa > Foto Galeri > laikliği savunanlar sokaktaydı

laikliği savunanlar sokaktaydı

Laikliği savunanlar ülkenin dört bir yanında sokağa çıktı

 

Halkevleri, Okmeydanı’nda bir kahvehanede halkı IŞİD’e karşı mücadeleye ve laikliği savunmaya çağıran iki Halkevcinin tutuklanmasının ardından, “Laiklik tutuklanamaz” diyerek İstanbul, Ankara, Eskişehir, Çanakkale ve Adana’da sokağa çıktı. Toplumsal muhalefetin geniş destek verdiği eylemlerde laiklik için faşizme karşı omuz omuza mücadele mesajları verildi ve Okmeydanı’ndaki metin tekrar okundu

 

 

İstanbul Kadıköy’deki eyleme tutuklu Halkevleri üyesi Hamit Dışkaya’nın eşi Ayşe Dışkaya ve oğlu Şafak Dışkaya da katıldı. Şafak Dışkaya, “Ayşegül’ün ve babamın çağrı yaptığı laiklik mücadelesini sürdüreceğiz” dedi.

 
İstanbul:  “Laiklik toplumsal barışın önkoşuludur”
 
İstanbul’da eylemin adresi Kadıköy İskele Meydanı’ydı. İskele Meydanı’nda toplanan yüzlerce kişi “Laiklik tutuklanamaz” yazılı bir pankart ve “Laikliğin demokrasinin ülkesini kuracağız” yazılı dövizler açtı.
 
Halkevleri Genel Başkan Yardımcısı Nuri Günay, laiklik çağrılı bir konuşmanın “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” sayılarak tutuklama gerekçesi yapılmasını eleştirdi ve şöyle konuştu: “Laiklik toplumsal barışın ve demokrasinin ön koşuludur” diye başladığı  Laiklik kula kul olmaktan kurtulmak, yurttaş olmak demektir. Laiklik din ile siyasetin ayrıştırılmasıdır. Birilerinin tanrı adına karar vermesi değil halkın kendisinin karar vermesi demektir. Laiklik her yurttaşın eşit haklara sahip olması, kadınların toplumsal hayata eşit olarak katılması, çocukların geleceğinin güvenli ve güvenceli olması demektir.”
 

 

“Babamın ve Ayşegül mücadelesini sürdüreceğiz”

Tutuklanan Halkevci Hamit Dışkaya’nın oğlu Şafak Dışkaya da bir konuşma yaparak “Ayşegül’ün ve babamın laiklik mücadelesini sürdüreceğiz” dedi.

 

 

“Bu memleketin gerçek sahibi biziz”

“Bizler bu memleketin gerçek sahibiyiz, kahvehanede de her yerde de konuşma yaparız” diyen Nuri Günay, eylemin sonunda Okmeydanı’nda kahvehanede yapılan konuşmanın metnini bir kez daha seslendirdi.

Kadıköy’deki eyleme CHP Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, CHP Kadıköy İlçe Örgütü, HDP, EHP, Birleşik Haziran Hareketi, FKF, Devrimci Parti, Kaldıraç, DİSK Dev Sağlık İş ve Enerji Sen’in de aralarında bulunduğu çok sayıda kurum temsilcisi destek verdi.

Eylem “Laikliği savunmak suç değildir” ve “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarıyla son buldu.

 

 

Ankara’daki eyleme CHP ve HDP milletvekilleri destek verdi.

 

Ankara: “Laikliği savunmak her yurttaşın görevidir”
Halkevcilerin “Laikliği savunmak her yurttaşın görevidir” diyerek Yüksel Caddesi’ne yaptığı çağrıya kitlesel katılım sergilendi. CHP’li ve HDP’li milletvekillerinin de katıldığı eyleme çok sayıda demokratik kitle örgütü ve siyasi parti temsilcisi de katıldı.

Laikliği savunmanın suç olamayacağı belirtilen eylemde kahvehanede Halkevciler tarafından yapılan konuşma eyleme katılan yüzlerce kişi tarafından tekrar okundu.

Halkevleri GYK üyesi Candaş Türkyılmaz laikliği savunmaktan, gericiliğe karşı mücadele etmekten vazgeçmeyeceklerini belirtirken HDP’li milletvekili Müslüm Doğan birleşik cephede bir araya gelinmesi gerektiğine vurgu yaptı.

CHP milletvekili Necati Yılmaz da “Laikliği hedef almak suçtur. Bunun hesabı bizim birlikteliğimizle sorulacaktır” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

Adana

Adana Halkevleri,  tutuklanan 2 Halkevci için İnönü Parkı’nda bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Adana emek ve demokrasi güçlerinden temsilcilerin destek verdiği eylemde Halkevleri adına Dilara Akgöz açıklama yaptı.

“Baskılar ve tutuklamalar bizi laiklik mücadelesinden alı koyamayacak bu bayrağı sonuna kadar taşıyacağız” diyerek sözlerine başlayan Akgöz’ün açıklamasının ardından tutuklanmaya gerekçe gösterilen metin okundu.

Comments

comments

Top
Close