Konumunuz
Ana Sayfa > Gündem > BEDELİ VEKİLLER ÖDEYECEK

BEDELİ VEKİLLER ÖDEYECEK

 

 

Kılıçdaroğlu başkanlığa ‘bayrak açtı’: Meclis mücadelesi pazartesi başlıyor

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığı sistemini de içeren anayasa değişikliği teklifine ‘Evet’ demenin ülkeye ihanet olduğunu savunarak, pazartesi gününden itibaren mecliste mücadeleye başlayacaklarını söyledi.

 

Tekirdağ’da konuşan Kılıçdaroğlu, demokrasiyi, demokratik parlamenter sistemi ve güçler ayrılığı ilkesini korumak için mücadele edeceklerini belirterek, “Sizden isteğim, televizyonu pazartesi gününden itibaren izleyin. Onurumuzla, kimliğimizle, ülke ve bayrak sevgimizle demokrasiye sahip çıkarak bu mücadeleyi yapacağız” dedi.

‘Anayasa değişikliği herkesin sorunu’

Cumhurbaşkanlığı sisteminin meclisten geçmesine izin vermeyeceklerini kaydeden CHP lideri şunları söyledi: “Kendi tarihimizi biliyoruz, tarihimize asla ihanet etmeyeceğiz. İhanet edenlerin karşısına da dimdik aslanlar gibi dikileceğiz. Bu sorun, tek başına CHP’nin sorunu değildir. Bu anayasa değişikliği tek başına CHP’nin sorunu değildir. Bütün Atatürkçülerin, demokratların, liberallerin, demokrasiyi savunan bütün Müslümanların sorunudur.”

‘Bir bedel ödenecekse CHP’li vekiller ödeyecek’

Kılıçdaroğlu, yeni anayasaya karşı CHP’li vekillerin ‘bedel ödeyebileceğini’ belirterek, anayasa değişikliğine ‘Evet’ oyu kullanacak vekilleri ihanetle suçladı: “TBMM’de bu anayasaya evet oyu kullananlar varsa, onlar Türkiye ve Türkiye Cumhuriyet’ine ihanet ediyordur. Nokta!

‘İki yıldır fiili başkanlık var, ne düzelecek?’

CHP lideri, Tayyip Erdoğan’ın iki yıldır cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturduğunu hatırlatarak, cumhurbaşkanlığı sistemine geçildiği takdirde herhangi bir değişiklik olmayacağını söyledi: “İki yıldır fiili başkanlık var, ne düzeldi? Ekonomi güllük gülistanlık mı hayır, işsizlik mi azaldı hayır. Bakın her darbe sonrası darbeciler anayasayı değiştirerek kendi geleceklerini güvence altına alırlar. Anayasa değişikliğiyle cumhurbaşkanına 15 AYM üyesinin 12’sini atama yetkisi veriliyor. E, 17-25 Aralık olayı gündeme geldiğinde kendi atadığı hakimlerin önüne çıkacak. O hakimler ki Erdoğan’ın karşısında el pençe divan duran hakimler. Buna elbette izin vermeyeceğiz, elbette direneceğiz.”

Yeni anayasada neler var?

Teklif Meclis Anayasa Komisyonu’ndan 30 Aralık’ta karşı geçmişti. Düzenlemeyle yürütmenin başı olacak cumhurbaşkanına Olağünüstü Hal (OHAL) ilan etme dahil geniş yetkiler tanınıyor.

20 Aralık’ta AKP ve MHP’nin mutabakatıyla komisyonda görüşülmeye başlayan teklif, komisyonun dokuz günlük mesaisi ve son olarak da 17 saat aralıksız çalışmasıyla kabul edilmişti. Komisyona sunulduğu anda 21 madde olan teklif değişiklik önergeleriyle 18 maddeye indirilmişti.

Comments

comments

Top
Close