Konumunuz
Ana Sayfa > Foto Galeri > IŞİD sanığı ‘sabit ikametgah’ gerekçesiyle tahliye edildi

IŞİD sanığı ‘sabit ikametgah’ gerekçesiyle tahliye edildi

 

 

Avukatı da şaşırdı: IŞİD sanığı ‘sabit ikametgah’ gerekçesiyle tahliye edildi

 

IŞİD operasyonunda yakalanan Abdulsamet Ç., ‘sabit ikametgah’ sahibi olduğu gerekçesiyle tahliye edildi.

Tahliye kararına şaşırdığını söyleyen avukatı ise, “Tahliyesinde sağlık durumu ve samimi beyanlarının etkili olduğunu düşünüyorum” dedi.

 

Hürriyet’ten Dinçer Gökçe’nin haberine göre, 24 Ağustos’ta IŞİD’e yönelik üç ilçeyi kapsayan operasyon kapsamında Fazlı K.’nin Ümraniye’de ev toplantıları yaptığı belirlendi.

Yapılan operasyon kapsamında Mühyettin S. (37) , İbrahim K. (35), Yavuz İ. (30), Cenk A. (32) ve Abdulsamet Ç. (25) gözaltına alındı. Dokuz gün gözaltında kalan şüpheliler adliyeye sevk edildi. Şüphelilerin sorgusunu yapan sulh ceza hakimliği Abdulsamet Ç.’yi tutukladı; diğer dört şüpheliyi ise ‘adli kontrol’ şartı ile serbest bıraktı.

‘Müslüman olduklarını söyleyen topluluk’

Beş şüpheli hakkında ‘silahlı terör örgütü üyeliği’ suçlaması ile dava açıldı. 23 Kasım tarihli iddianamede, şüphelilerin dönem içerisinde yurt dışına gidecekleri belirtildi.

Şüphelilerden Mühyettin S., örgüt üyesi olmadığını, zaman zaman arkadaşları ile toplantı yaptıklarını belirtti. İbrahim K. ise, IŞİD’i ‘Müslüman olduklarını söyleyen topluluk’ olarak tanıdığını, örgüte katılan Yasin Güldere’nin kendisine birkaç kez mesaj attığını söyledi.

Ebu Hanzala’nın derslerine katılmış

İbrahim K., ‘Ebu Hanzala’ olarak bilinen Halis Bayancuk isimli IŞİD şüphelisinin derslerine katıldığını, ‘Fazlı Hoca’ lakaplı Fazlı K.’yı ise tanıdığını belirtti.

Tarih öğretmeni olarak görev yaptığını belirten Cenk A. ise, tutuklu bulunan Fazlı K.’yı tanıdığını ancak dini sohbetlere katılmadığını söylerken IŞİD’le ilgisinin olmadığını belirten Yavuz İ. de Fazlı K. ile tanıştığını anlattı.

‘Kulağa hoş geliyor’

Dosyadaki en detaylı bilgi ise ise Abdulsamet Ç. hakkında idi. Ümraniye’deki operasyon sırasında yakalanan Abdulsamet Ç.’nin cep telefonunda IŞİD’le ilgili flama, fotoğraf, video ve marşlar bulundu.

IŞİD marşına yönelik soru için “Kulağa hoş geliyor” yanıtını veren, evinde yapılan aramada ‘yasak yayın’ kapsamında bulunan “Cihadı Desteklemenin 44 Yolu” isimli bir kitap bulunan Abdulsamet Ç. ile ilgili iddianamede şu değerlendirme yer aldı: “Şüphelinin DEAŞ silahlı terör örgütü ile organik bağını belirli bir süreklilik içerisinde devam ettiği bu anlamda üzeri atılı silahlı terör örgütüne üye olma suçunu işlediği…”

Abdulsamet Ç. ifadesine göre, 2014 yılında IŞİD’e katıldı ve örgüte katılmasını sağlayan kişinin Ümraniye’de bulunan Azeri uyruklu ‘Ammar’ kod adlı bir kişi olduğunu söyledi. Ç., Ümraniye’de bir vakfa bağlı olan mescitte IŞİD propagandası yaptığına tanık olduğu ‘Ammar’ın kendisine verdiği irtibatlar sayesinde Gaziantep’e gittiğini söyledi.

‘Etkin pişmanlık’tan yararlanmış

Başka kişilerin de olduğu bir grupla birlikte Cerablus’a geçtiklerini, Münbiç’de bir ay dini eğitime tabi tutulduğunu söyleyen Abdulsamet Ç. daha sonra Telafer’e gittiğini buradan da Musul’daki merkez hastanesinde çalışmaya başladığını söyledi.

Abdulsamet Ç., Musul’a yapılan bir hava harekatı sırasında bacağından yaralandığını ve çalıştığı hastanede dört ay tedavi gördüğünü ekledi

Tedavisi için El Bab’a geçtiğini söyleyen Abdulsamet Ç., Ümraniye’deki ailesi ile irtibata geçerek Temmuz 2015’te Kilis üzerinden Türkiye’ye dönüp sınırda teslim olduğunu aktardı.

‘Etkin pişmanlık’tan yararlanan Abdulsamet Ç. bir yıl denetime tabi tutularak mahkemece serbest bırakıldı. İddianameye göre, Kilis Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada ceza verilmeyen Ç., ailesinin yaşadığı Ümraniye’ye döndükten sonra IŞİD’le ‘irtibat’ını sürdürdü.

Pasaportunun iptali istendi

IŞİD üyeliğinden 2 Eylül günü tutuklanan Abdulsamet Ç. için, davanın görüleceği İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi 2 Aralık’ta ‘adli kontrol’ şartı ile tahliye kararı verdi.

Mahkeme kararının gerekçesi olarak, Ç.’nin ‘sabit ikametgâh’ sahibi olması ve ‘dosyanın geldiği aşama’yı gösterdi. Kararda, tutuklama tedbirine nazaran adli kontrol hükümlerinin amaca uygun ve ölçülü olduğu belirtildi.

Mahkeme ayrıca, MİT’e yazı yazılarak, IŞİD bünyesindeki yurt dışı faaliyetlerine ilişkin bilgi talep edildi. Ç.’nin pasaportunun iptali için de emniyete yazı yazıldı.

Abisi ve akrabası darbe girişiminden sonra tutuklanmış

Hürriyet’in telefonla ulaştığı Ç.’nin avukatı ise, tahliye kararına kendisinin de şaşırdığını belirterek “Tahliyesinde sağlık durumu ve samimi beyanlarının etkili olduğunu düşünüyorum” dedi.

Dava dosyasında yer alan bilgilere göre Abdulsamet Ç.’nin abisi M. Ç., ve akrabası Y. Ç’nin, darbe girişiminden hemen sonra tutuklandıkları anlaşıldı.ümraniye Dudullu’da polisin yaptığı yol çevirmesinde bir astsubay ile otomobil içinde yakalanan ikili bir süre tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakıldı.

kaynak:diken

Comments

comments

Top
Close